Oświetlenie sklepów w roli istotnej części ekspozycji. Jak światło wpływa na to jak spoglądamy na towary?

Chodząc po sklepach nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego jak wiele ktoś musiał zrobić, żeby przekonać nas do kupna konkretnych artykułów. I wcale nie będzie chodzić tutaj o promocje i wyprzedaże, ale o to jak dane rzeczy się prezentują i czy są atrakcyjne dla potencjalnego klienta. Często właśnie pierwsze wrażenie decyduje o tym, czy nabędziemy daną rzecz czy też niekoniecznie. Zapewne bylibyśmy zaskoczeni tym, iż na wygląd rzeczy w sklepach w ogromnej mierze wpływa oświetlenie. Dlatego też sklepy przywiązują do tego sporą wagę. Które rzeczy w tej kwestii są najważniejsze?
sklep
Oprawcowane przez: Mike Mozart
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Istotne znaczenie ma temperatura barwowa światła. W dużej mierze wpływa na nasz nastrój. W miejscu, gdzie oświetlenie ma cieplejszy odcień bardziej się relaksujemy oraz odpoczywamy - https://www.trilux.com/pl/obszary-zastosowan/shop-retail/pomieszczenia-handlowe/spozywczymi/. Światło dzienne wręcz odwrotnie, jest doskonałe do pracy, bo pobudza do działań. Zimne światło (lampy sufitowe tanio) ma właśnie tego typu aktywizujące działanie. Kluczowe znaczenie ma barwa światła tym bardziej w branży spożywczej, gdzie towary powinny prezentować się smakowicie oraz zdrowo. Dlatego oświetlenie sklepu spożywczego do prostych zadań nie należy. W drogich sklepach z żywnością zwraca się dużą uwagę na światło, używając innego oświetlenia do innych produktów. Barwa światła powinna podkreślić naturalną, zdrową barwę konkretnego artykułu. Z tego powodu przykładowo sery twarde powinny mieć światło o zabarwieniu żółtym. Świeże mięso lub też wędliny to delikatne światło - (witryna w tym temacie) - różowe, a do nabiału dobre będzie światło białe. Niektóre tańsze markety nie stosują się do takich zasad, używając jednego, zbliżonego do dziennego oświetlania.


Różne notki

Dlaczego oświetlenie w mieszkaniu jest tak ważne? O jakich kwestiach powinniśmy pamiętać w tej dziedzinie?

nowoczesny dom
Oprawcowane przez: Karen Highland
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Urządzając wygląd mieszkania możemy w rzeczywistości dużo rzeczy się pozbyć, zrezygnować z nich. Pewne jednakże muszą pozostać, bo są obowiązkowe, żeby mieszkanie ciekawie się prezentowało, a poza tym było funkcjonalne.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.