O czym nie należy zapominać przy trzymaniu wina w domowych warunkach

Wino jest uznawane przez wielu za najwspanialszy napój na świecie, i próbując niektóre jego butelki trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Wino jest sprzedawane w niezliczonej ilości rodzajów i odmian, ale także bardzo zróżnicowanej jakości. W marketach już za parę złotych można znaleźć napój, który wprawdzie będzie miał w nazwie wino, ale w kwestii jego smaku i zawartości można mieć duże wątpliwości.

kieliszki
Oprawcowane przez: inxsive28
Na podstawie danych z: http://sxc.hu
Dobre wina są niestety nieco droższe, a najlepsze roczniki tego trunku mogą osiągnąć rzeczywiście wysokie kwoty. Winami zaczęło się interesować coraz więcej ludzi, regularnie poszerzają oni wiadomości na ich temat i kompletują swoją kolekcję. Tu szczęśliwie możliwości są bardzo duże, bowiem wino lubi upływ czasu, im jest starsze, tym będzie nabierać większej głębi smaku i szlachetności. Dobre wina rzadko kiedy pije się w krótkim okresie czasu od rozlania, z reguły będą one leżakować co najmniej parę lat, zanim zaczną się nadawać do degustacji. Wino po kupnie można także przechowywać w domowych warunkach, jednak trzeba nabyć trochę wiedzy o tym, żeby ich zwyczajnie nie zepsuć.

Wino należy przechowywać w odpowiednich warunkach, najlepiej będą się do tego nadawać ciemne, chłodne piwnice, lecz niestety nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia, żeby taką mieć. Generalnie wino powinno się przechowywać w temperaturze nie wyższej niż czternaście stopni, jeżeli będzie za ciepło to dojrzewanie trunku będzie zaburzone.
Istotne jest również światło, wino nie lubi mocnego słońca, ponieważ dużo szybciej się starzeje i zmienia się jego smak, dlatego też przechowywać je trzeba w jak najciemniejszych miejscach. Bardzo duże znaczenie ma też sposób trzymania butelek, najbardziej pożądane jest zachowanie pozycji w poziomie. Na szczęście raczej nie będzie z tym problemów, bo w wielu sklepach dostępne są koszyki na butelki do wina - , zrobione z metalu albo drewna, na jakich idealnie będzie można rozłożyć kolekcję. Wina nie należy przechowywać w lodówce, bo będzie tam zbyt niska temperatura, jeśli ktoś faktycznie lubi ten trunek, to pomyśleć może o odpowiednim modelu chłodziarki do win.
2018-06-21 22:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.