Co to jest pulsoksymetr?

W obecnych czasach różnorodność aparatury pomiarowej oraz diagnostycznej stosowanej w medycynie daje szerokie możliwości w dziedzinie monitorowania stanu zdrowia.


Prócz popularnych urządzeń pomiarowych takich jak termometr i ciśnieniomierz, dostępne są również te mniej znane, ale w niektórych okolicznościach bardzo pomocne.


Jednym z takich urządzeń jest pulsoksymetr.


Pulsoksymetr to elektroniczne urządzenie wykorzystywane do nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi. Saturacja to skrócie ujmując procent wysycenia hemoglobiny tlenem.

Stworzyliśmy dla Ciebie następne przyciągające notki na frapujący Cię dział. Wejdź do następnego artykułu i czytaj wpis felgi carmani.

W normalnych warunkach saturacja wynosi 95-99%. Do uzyskania pomiaru wykorzystywany jest stopień pochłaniania przez krwinki czerwone promieniowania czerwonego i podczerwonego zainstalowanego w pulsoksymetrze


mężczyzna w koszuli w kratkę
Oprawcowane przez: AnEternalGoldenBraid
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Znany jest fakt, że w czasie wspinaczki na dużą wysokość saturacja spada. Wraz ze wzrostem wysokości następuje zmniejszanie się parcjalnego tlenu w powietrzu atmosferycznym, a to powoduje ryzyko wystąpienia choroby górskiej. Z tego względu pulsoksymetry mogą być stosowane przez wspinaczy górskich, jako urzadzenia pozwalające na przeprowadzenia badania w warunkach terenowych. Istnieją badania wykazujące, iż poziom wysycenia krwi tlenem może mieć przełożenie przełożenie na poziom narażenia na występowanie choroby, a zatem pulsoksymetr - dodatkowe info - pozwala określić prawdopodobieństwo niepowodzenia w dalszej wspinaczce. Należy jednak mieć na uwadze, że pulsoksymetr jest urządzeniem wspomagającym, w normalnych warunkach wyniki powinny być interpretowane jedynie w konsultacji z lekarzem - Czarmed.


Różne notki

Waga laboratoryjna jako szczegółowy i szybki sposób pomiaru

waga laboratoryjna
Oprawcowane przez: Map of the Urban Linguistic Landscape
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wagi są pomocne w każdej dziedzinie życia. Jest to urządzenie służące do szacowania masy, bądź ciężaru danego przedmiotu, lub materiałów.


Standardowo jest to urządzenie badające istotne parametry fizjologiczne, odzwierciedlające funkcje oddechowe oraz wentylacyjne. Odpowiednie stosowanie pulsoksymetru oraz analizowanie wyników umożliwia określić czy osoba jest narażona na hipoksję.
2020-02-26 07:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.