Co to jest pulsoksymetr?

W obecnych czasach różnorodność aparatury pomiarowej oraz diagnostycznej stosowanej w medycynie daje szerokie możliwości w dziedzinie monitorowania stanu zdrowia.


Prócz popularnych urządzeń pomiarowych takich jak termometr i ciśnieniomierz, dostępne są również te mniej znane, ale w niektórych okolicznościach bardzo pomocne.


Jednym z takich urządzeń jest pulsoksymetr.


Pulsoksymetr to elektroniczne urządzenie wykorzystywane do nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi. Saturacja to skrócie ujmując procent wysycenia hemoglobiny tlenem. W normalnych warunkach saturacja wynosi 95-99%. Do uzyskania pomiaru wykorzystywany jest stopień pochłaniania przez krwinki czerwone promieniowania czerwonego i podczerwonego zainstalowanego w pulsoksymetrze


mężczyzna w koszuli w kratkę
Oprawcowane przez: AnEternalGoldenBraid
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Różne notki

Waga laboratoryjna jako szczegółowy i szybki sposób pomiaru

waga laboratoryjna
Oprawcowane przez: Map of the Urban Linguistic Landscape
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wagi są potrzebne w każdej dziedzinie życia. Jest to urządzenie służące do wyznaczania masy, bądź ciężaru danego przedmiotu, bądź substancji.


Znany jest fakt, że w czasie wspinaczki na dużą wysokość saturacja spada. Wraz ze wzrostem wysokości następuje zmniejszanie się parcjalnego tlenu w powietrzu atmosferycznym, a to powoduje ryzyko wystąpienia choroby górskiej. Z tego względu pulsoksymetry mogą być stosowane przez wspinaczy górskich, jako urzadzenia pozwalające na przeprowadzenia badania w warunkach terenowych. Istnieją badania wykazujące, iż poziom wysycenia krwi tlenem może mieć przełożenie przełożenie na poziom narażenia na występowanie choroby, a zatem pulsoksymetr pozwala określić prawdopodobieństwo niepowodzenia w dalszej wspinaczce. Należy jednak mieć na uwadze, że pulsoksymetr jest urządzeniem wspomagającym, w normalnych warunkach wyniki powinny być interpretowane jedynie w konsultacji z lekarzem - Czarmed.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.