Najważniejsze informacje na temat rolet, jakie są ich podstawowe rodzaje i modelem

Rolety to bardzo popularny sposób na wykończenie okien w domu. Analogicznie jak żaluzje będą pozwalać na regulowanie ilości światła, które wpada do pomieszczenia, ale mają nieco inną zasadę działania. Żaluzje składają się z dużej ilości cienkich pasków, które można ustawiać pod różnym kątem, a co za tym idzie regulować stopień zasłonięcia. Z kolei w roletach regulacja zasłaniania będzie się odbywać poprzez opuszczanie i podnoszenie materiałowej taśmy, tu poziom zaciemnienia jest uzależniony od tego, jak nisko zostaną opuszczone.


rolety w oknach
Oprawcowane przez: t!m
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Jeśli materiał zasłoni całe okno, to we wnętrzu będzie ciemno, z kolei podniesienie do samej góry spowoduje, że nic nie będzie okna zasłaniało. Z tym zasłanianiem jest jeszcze taka rzecz, że sporo będzie zależeć od tego, jaki materiał się użyje. Ich wybór jest całkiem spory, część z nich jest gruba i w zasadzie wcale nie przepuszczają promieni, inne z kolei mogą nieco przepuszczać, i wtedy w pomieszczeniu zapanuje półmrok. Sporo zależeć też będzie od motywu, w ostatnim czasie modne są przykładowo fotorolety - przedstawione tutaj - umożliwiające wydruk na tkaninie dowolnego zdjęcia.

Typowa roleta składa się z kilku części. Pierwsza z nich to wcześniej wspominana taśma z materiału, drugą nawijająca rolka, a trzecią prowadnice, w których taśma materiału będzie się podnosić i opadać. Opuszczanie realizowane jest za pomocą sznurka, ciągnąc go w odpowiednim kierunku będzie się realizować opuszczanie i podnoszenie tkaniny. Bardzo dużą zaletą rolet jest to, że można je zainstalować nie tylko w pozycji pionowej, lecz również pod różnymi kątami.

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.