Jak często wymieniać filtry w aucie? Przewodnik dla każdego człowieka

Filtry to podstawowe części eksploatacyjne każdego samochodu, a ich regularna wymiana jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Często jednak występują nieścisłości, kiedy dokonać wymiany filtrów a przede wszystkim jak to zrobić? Zapraszamy więc do lektury naszego zwięzłego przewodnika.


Filtry paliwa
Jak łatwo się domyślić, filtr paliwa odpowiada za filtrację benzyny. Filtr ów jest szczególnie istotny w przypadku silników wysokoprężnych, choć oczywiście właściciele „benzyniaków” też powinni o nim pamiętać. W motorach diesla montuje się bowiem specjalne narzędzia wysokociśnieniowe, jakie wymagają "czystego" paliwa. Na rynku istnieje parę rodzajów filtra paliwa (sprawdź IOW TRADE). Na przykład, w silnikach benzynowych zwykle używane są siatkowe filtry zabezpieczające a także nieduże papierowe filtry przewodowe. Dokładność oczyszczania paliwa zależy od typu zastosowanego materiału.

Auto
Oprawcowane przez: Marcus Balcher
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Co do umiejscowienia filtra paliwa w aucie, najczęściej montowany jest on pomiędzy pompą zasilającą a wtryskiwaczami, jest to jednakże kwestia indywidualna oraz zależy od modelu pojazdu. Filtry paliwa musimy wymieniać co okres określony w instrukcji obsługi czterokołowca (najczęściej przebieg w przedziale 15-50 tys. kilometrów). Filtr paliwa to fragment przystępny cenowo, jego cena kształtuje się na wysokości kilkudziesięciu złotych. W wypadku dużej części modeli aut wymiana jest nieskomplikowana i można dokonywać jej samemu. Wskazówka – przed montażem spójrzmy na celowo uwydatnione strzałki na filtrze, dadzą nam one informacje o kierunku transferu paliwa.


Filtry oleju
Filtr oleju odpowiedzialny jest za filtrację oleju jak też likwidację zanieczyszczeń, powstających w silniku w czasie pracy. Są to zatem pozostałości po niespalonym paliwie, pył z powietrza lub cząstki metali. Nie każde zanieczyszczenia z powietrza przefiltruje filtr powietrza, filtr olefiltr S - Performancewinien zatem niejako korygować jego pracę.

Potrzebna będzie Ci ciekawostka na podobny temat? Sprawdzonych zagadnień szukaj na naszej kolejnej stronie. Owocnej pracy!

W sklepach motoryzacyjnych można dostać wiele rodzajów filtrów oleju, ponieważ każdy silnik posiada własną, unikatową konstrukcję i potrzebuje innego filtra oleju. Aby dobrać odpowiedni filtr oleju musimy skorzystać z katalogów internetowych. Zachęcamy do zakupu filtrów oleju znanych, producentów, którzy zapewniają wysoką jakość filtracji. Słusznym zwyczajem jest wymiana filtra oleju wespół z olejem oraz uszczelką korka spustowego.
2019-07-16 08:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.