Jaką grubość może mieć najcieńsza sklejka lotnicza i do czego może być stosowana?

Sklejka jest niezwykle popularnym i często stosowanym surowcem. Znajduje zastosowanie w przemyśle meblarskim czy szkutnictwie. Można by ją stosunkowo łatwo formować, co pozwala na wykonywanie wielu różnych elementów.
wodoodporna sklejka lotnicza
Oprawcowane przez: INSTAL-PROJEKT
Na podstawie danych z: INSTAL-PROJEKT


Jej specjalistyczny rodzaj, sklejka lotnicza, jest bardzo odporna, ponieważ jest wytwarzana z bardzo dużą precyzją. Jej poszczególne warstwy klejone są za pomocą wodoodpornego kleju. Niezwykle ważny jest fakt, że wodoodporna sklejka lotnicza może posiadać tylko 0,4 mm grubości i składać się z aż trzech warstw drewna. Zazwyczaj pochodzi ono z brzozy. Mimo specyficznej nazwy, sklejka ta dosyć rzadko jest wykorzystywana w przemyśle samolotowym. Jest ona używana przy remontach starych szybowców lub do produkcji mniej istotnych części.


Produkcja tego typu sklejki opiera się na wstępnej obróbce hydrotermicznej, czyszczeniu z łyka, a następnie m.in. skrawaniu oraz łączeniu wszystkich płatów. Gotowa sklejka lotnicza charakteryzuje się najwyższą klasą wykonania i dosyć niewielkim ciężarem. Tego typu sklejka ma jasną barwę, jednolitą kolorystykę oraz gładką powierzchnię. Jest bardzo prosta w obrabianiu i bardzo wytrzymała na odkształcenia. Wykorzystywana przy jej tworzenia żywica fenolowa charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie zimnej i wrzącej wody. Niezwykle ważny jest też fakt, że wodoodporna sklejka lotnicza jest odporna na różnorodnego typu warunki atmosferyczne. Może być wytwarzana w trzech klasach jakościowych oraz ma pozorną gęstość ok. 700 kg/m3.
Sprzedawana jest również jako sklejka modelarska w różnych rozmiarach w zakresie od ok. 1,2 do 1,5m. Jej cena jest zależna od grubości i wielkości płyty. modelarze oraz podmioty z meblami i tak ją zakupują.
2018-02-12 15:24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.