Jakie są zadania muzyki w multimediach, reklamie i filmach, w jaki sposób da się całkowicie legalnie wykorzystywać utwory muzyczne.

Muzyka jest tak naprawdę wszędzie obecna wokół nas, praktycznie na okrągło da się jej słuchać w wielu stacjach radiowych. Spełnia także bardzo istotną rolę w reklamie, wręcz można stwierdzić, że niektóre reklamowe spoty są znane właśnie dzięki perfekcyjne dobranej muzyce.


czarno-biała gitara
Oprawcowane przez: Kay Lammers
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Tak naprawdę niedużo jest reklam, jakie są pozbawione zupełnie muzyki, zdecydowana ich większość jakiś muzyczny podkład posiada. Czasami będzie on jedynie uzupełnieniem przekazu wizualnego, a niekiedy stanowi jeden z najważniejszych elementów takiej reklamy. Specjaliści od marketingu i promocji bardzo często wykorzystują popularne utwory muzyczne, niekiedy wręcz hity z pierwszych miejsc list przebojów, a niekiedy muzykę się komponuje całkowicie od nowa, właśnie na potrzeby danego spotu. Pamiętać jednak należy o tym, że wykorzystanie czyiś utworów wiązać się może, i najczęściej się wiąże, z obowiązkiem zapłacenia za to. Czasami podpisuje się oddzielne umowy, w jakich ustala się opłaty, a czasami można wykorzystać utwory dostępne w bankach muzyki.

Banki muzyki są coraz częściej używane przez producentów reklamowych, multimedialnych i filmowych. Ich dużą zaletą jest sposób licencjonowania, w dużej ich części należy zapłacić jednorazową opłatę licencyjną i w dalszej kolejności można w dowolny, oczywiście określony w licencji sposób korzystać z danego utworu.

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.