Do jakiego typu zadań służy kompresor? Czym jest i w jaki sposób jesteśmy w stanie go podzielić? O czym pamiętać?

Kompresor jest jednym z typów sprężarki. Jak wiadomo, są one najlepsze do uzyskania wysokich ciśnień sprężonego gazu. Takie urządzenia mają naprawdę wiele zastosowań, nie jedynie w przemyśle, ale też w gospodarstwie domowym, ponieważ są składowymi takich przedmiotów, tj.
suszarka (kliknij tutaj) czy wentylator. Poznajmy jeszcze kompresory, sprawdźmy jak możemy je podzielić?


kompresor
Oprawcowane przez: Mathilda Samuelsson
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


W rzeczywistości naprawdę ciężko wyliczyć wszystkie rodzaje spotykane na rynku, lecz można zdefiniować najważniejszy podział. Jest więc kompresor wyporowy, który zwielokrotnia ciśnienie poprzez zasysanie oraz tłoczenie danych objętości gazu w postaci kolejnych porcji. Dzieje się to przy pomocy elementu, jaki znajduje się w części napędzanej. Do takiej grupy zaliczyć można modele śrubowe, tłokowe czy membranowe, ale jak wiadomo to nie wszystkie, jakie można tu zaliczyć.


Kolejny typ - przepływowe kompresory mają inną zasadę funkcjonowania działając na zasadzie przepływu strumienia powietrza. Najważniejszy w nich jest wirnik, który obraca się ze znaczną prędkością. To w sumie za jego sprawą powietrze jest sprężane. Tworzy ciśnienie ze strony zasysanego powietrza atmosferycznego. Tego rodzaju kompresory stosowane są w instalacjach, gdzie najbardziej istotnym czynnikiem jest znaczące natężenie przepływu.
Przepływowe modele są dość często diagonalne, promieniowe czy osiowe, choć podobnie, jak w poprzednim przykładzie, to nie wszystkie o jakich możemy wspomnieć. Na co dzień trudno pamiętać o ważnych zastosowaniach kompresora, lecz to urządzenie bez jakiego bardzo trudno sobie wyobrazić wykonywanie wielu zadań.
2018-09-03 13:57
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.