Do jakiego typu zadań służy kompresor? Czym jest i w jaki sposób jesteśmy w stanie go podzielić? O czym pamiętać?

Kompresor jest jednym z typów sprężarki. Jak wiadomo, są one najlepsze do uzyskania wysokich ciśnień sprężonego gazu. Takie urządzenia mają naprawdę wiele zastosowań, nie jedynie w przemyśle, ale też w gospodarstwie domowym, ponieważ są składowymi takich przedmiotów, tj.


suszarka czy wentylator. Poznajmy jeszcze kompresory, sprawdźmy jak możemy je podzielić?


kompresor
Oprawcowane przez: Mathilda Samuelsson
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Różne notki

Sen to zdrowie – dlaczego stanowczo doradzamy się wyspać

samochody
Oprawcowane przez: Holly Lay
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Sen – w czasach tak dużego rozwoju oraz pędu naszego życia, szalenie często o nim zapominamy, a jest to zdecydowanie bardzo duży błąd, który ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.


Dlaczego sen jest tak ważny? Pierwszym ważnym powodem, dla którego sen jest tak szalenie ważny, jest fakt, że to dzięki niemu nasze ciało może funkcjonować odpowiednio.


W rzeczywistości naprawdę ciężko wyliczyć wszystkie rodzaje spotykane na rynku, lecz można zdefiniować najważniejszy podział. Jest więc kompresor wyporowy, który zwielokrotnia ciśnienie poprzez zasysanie oraz tłoczenie danych objętości gazu w postaci kolejnych porcji. Dzieje się to przy pomocy elementu, jaki znajduje się w części napędzanej. Do takiej grupy zaliczyć można modele śrubowe, tłokowe czy membranowe, ale jak wiadomo to nie wszystkie, jakie można tu zaliczyć.


Kolejny typ - przepływowe kompresory mają inną zasadę funkcjonowania działając na zasadzie przepływu strumienia powietrza. Najważniejszy w nich jest wirnik, który obraca się ze znaczną prędkością. To w sumie za jego sprawą powietrze jest sprężane. Tworzy ciśnienie ze strony zasysanego powietrza atmosferycznego. Tego rodzaju kompresory stosowane są w instalacjach, gdzie najbardziej istotnym czynnikiem jest znaczące natężenie przepływu.


Przepływowe modele są dość często diagonalne, promieniowe czy osiowe, choć podobnie, jak w poprzednim przykładzie, to nie wszystkie o jakich możemy wspomnieć. Na co dzień trudno pamiętać o ważnych zastosowaniach kompresora, lecz to urządzenie bez jakiego bardzo trudno sobie wyobrazić wykonywanie wielu zadań.
2018-01-17 14:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.